Australia Day 2022 Military Honours List

Scores of Defence Force personnel are among the names in the Australia Day 2022 Honours List.
Scores of Defence Force personnel are among the names in the Australia Day 2022 Honours List.

The Governor-General is pleased to announce the following awards:

Distinguished Service Cross

Major General Christopher Antony FIELD AM CSC (Australian Army)

For distinguished command and leadership in warlike operations as the Deputy Commanding General - Operations, United States Army Central and on operational service in the Middle East Region over the period March 2020 to October 2021.

Distinguished Service Medal

Lieutenant Colonel M (Australian Army)

For distinguished leadership in warlike operations as a Task Force Commander on Operation OKRA from July to December 2020.

Brigadier Edward John SMEATON (Australian Army)

For distinguished leadership in warlike operations as the North Atlantic Treaty Organisation Deputy Branch Head Operational Sustainment, Resolute Support Mission and Commander Task Group Afghanistan from December 2019 to October 2020.

Captain T (Australian Army)

For distinguished leadership in warlike operations as the Special Operations Advisory Team Commander, enabling the 1st Iraqi Special Operations Forces Brigade, while part of a deployed Task Force on Operation OKRA from June to December 2020.

Commendation for Distinguished Service

Major A (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as Deputy Commander and Director of Operations of a deployed Task Force in support of Operations AUGURY, OKRA, and HIGHROAD from April to December 2020.

Colonel Anthony Gawain DUUS CSC (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike conditions while as the Chief of Current Plans, Combined Joint Task Force Headquarters of Operation INHERENT RESOLVE, while force assigned to Operation OKRA from 18 November 2019 to 14 October 2020, Iraq and Kuwait.

Major General Stephen John JOBSON AM CSC (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the North Atlantic Treaty Organisation Chief Combined Joint Operations (CJ3), Resolute Support Mission on Operation HIGHROAD from December 2019 to October 2020.

Brigadier Simon Timothy JOHNSTONE CSC (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Director of Strategy and Plans Combined Joint Force Operation Inherent Resolve and the Australian Senior National Representative on Operation OKRA from November 2019 to December 2020.

Lance Corporal M (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as a lead advisor within the Special Operations Advisory Team, enabling the 1st Iraqi Special Operations Forces Brigade, as part of a deployed Task Force on Operation OKRA from June to December 2020.

Colonel M (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Director of Logistics, North Atlantic Treaty Organisation Special Operations Component Command - Afghanistan, Operation HIGHROAD from September 2019 to September 2020.

Colonel Eric Matheus MODDERMAN (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Senior Advisor to the Deputy Minister of Support in the Ministry of Interior Affairs, Kabul, Afghanistan during Operation HIGHROAD from September 2019 to September 2020.

Colonel James Howard MURRAY (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Deputy Commander Train Advise and Assist Command - South, Kandahar, Afghanistan on Operation HIGHROAD from January to October 2020.

Colonel Spencer B NORRIS (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the staff officer Combined Joint Operations, Plans and Training, Combined Security Transition Command - Afghanistan in Kabul, Afghanistan on Operation Highroad from January to December 2020.

Private O (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Intelligence Plans Manager and Targets Manager of a deployed Task Force under Operations AUGURY and OKRA from April to December 2020.

Brigadier Jane Maree SPALDING AM (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Commander Task Group Afghanistan on Operation HIGHROAD in Afghanistan from August 2018 to March 2019.

Bar to the Conspicuous Service Cross

Captain Simon John BATEMAN CSC RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding achievement in the development of the Australia-India bilateral defence relationship as the Australian Defence Adviser to India.

Commodore Craig Douglas BOURKE CSC RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding devotion to duty to the Royal Australian Navy in the management of major shipbuilding programs.

Major General Kathryn Jane CAMPBELL AO CSC (Australian Army)

For outstanding achievement as the Commander of the 2nd Division

Conspicuous Service Cross

Captain Dean Robert COMMONS RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding achievement in reforming intelligence support for Australian Defence Force operations.

Commander Kelly Anne HAYWOOD RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding achievement as the Navy Women's Strategic Advisor.

Commander Michael John HOLMAN RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding achievement as the Senior Health Intelligence Analyst, Department of Defence.

Captain Katherine Ella TINDALL RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding achievement in Australian Defence Force strategic health policy and leadership of the Defence coronavirus (COVID-19) pandemic response.

Lieutenant Colonel Tracy Merlene ALLISON (Australian Army)

For outstanding devotion to duty in the personnel management of Army's Senior Officers.

Lieutenant Colonel Jeremy BECHTEL (Australian Army)

For outstanding achievement as Staff Officer Grade One Current Networks._x000D_

Captain Jyra Ayita BLAKE-WALLER (Australian Army)

For outstanding achievement as a Nursing Officer deployed with Joint Task Unit 629.2.3 Health Support Unit 1 during Operation COVID-19 ASSIST.

Lieutenant Colonel Gareth Richard BOWERING (Australian Army)

For outstanding achievement as the officer in charge of the Operation Asia-Pacific Economic Cooperation 2018 ASSIST Liaison Advice and Assistance Joint Task Group._x000D_

Major General Justin Frederick ELLWOOD DSC AM (Australian Army)

For outstanding achievement as Commander of the 1st Division, Commander Joint Task Force 637 and Commander Deployable Joint Force Headquarters.

Lieutenant Colonel Dean James FALVEY (Australian Army)

For outstanding achievement in the development of armoured fighting vehicle capabilities in the Australian Army.

Lieutenant Colonel Damon Carl HIGGINBOTHAM (Australian Army)

For outstanding achievement as Commanding Officer Health Support Unit 1 deployed to Victoria during Operation COVID-19 ASSIST._x000D_

Colonel David Graham HUGHES (Australian Army)

For outstanding achievement as the Colonel Plans of the 2nd Division from January 2018 until December 2020 and as Commander Joint Task Group 629.5.

Lieutenant Colonel Kenneth Royston MARTIN (Australian Army)

For outstanding achievement as Deputy Director Preparedness Requirements in the reform of Defence preparedness policy, direction and governance.

Colonel Roger James MCMURRAY (Australian Army)

For outstanding achievement as the Colonel Operations of the Headquarters Forces Command Operations Branch.

Major O (Australian Army)

For outstanding achievement in Counter Weapons of Mass Destruction capability development for the Australian Defence Force.

Lieutenant Colonel Samuel Keith PADMAN (Australian Army)

For outstanding achievement as the Staff Officer Grade One, Centre for Australian Army Leadership, Headquarters Royal Military College of Australia.

Major General Cheryl Ann PEARCE AM (Australian Army)

For outstanding achievement as the Force Commander, United Nations Peacekeeping Force in Cyprus from 2019 to 2021.

Colonel Robin Charles SMITH (Australian Army)

For outstanding achievement as the Staff Officer Grade One and Director Robotic and Autonomous Systems Implementation and Coordination Office, Future Land Warfare Branch, Army Headquarters.

Colonel Edmund Francis WUNSCH (Australian Army)

For outstanding achievement as Commandant Defence Command Support Training Centre._x000D_

Squadron Leader Melita Helen BEACHLEY (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in professional military education, training development, and implementation for the Royal Australian Air Force.

Pilot Officer Valdi CHAIN (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in capability development for the Australian Defence Force.

Sergeant Taran Robert DIAMOND (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in air combat armament development for the Australian Defence Force.

Squadron Leader Kenneth John EDWARDS (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in the infrastructure redevelopment of Royal Australian Air Force Base Tindal.

Flight Sergeant Edward Mark HARVEY (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in international relations as the Assistant Air Force Attache - Jakarta.

Squadron Leader David John SAVINA CSM (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in E-7A Wedgetail airborne early warning and control capability development for the Australian Defence Force.

Conspicuous Service Medal

Chief Petty Officer Bradley Francis BESSELL (Royal Australian Navy)

For meritorious achievement and contributions to the Marine Technician Initial Employment Training Project Team, HMAS Cerberus.

Lieutenant Commander Kate CARRIAGE RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the Naval Aviation Systems Program Office Deputy Chief Engineer between January 2019 and December 2020.

Lieutenant Commander Katey Ann D'COSTA RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the Executive Officer of HMAS Harman during Operation Bushfire Assist and the COVID-19 pandemic in 2020.

Leading Seaman Paul Anthony DE KEIZER (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the Propulsion Supervisor for HMAS Choules.

Petty Officer Thai-Britney Jade DEMOS (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty during the establishment of the Navy Cryptologic Operator workforce capability within Fleet Command.

Petty Officer Christopher David GAMBLE (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as an instructor in the field of Navy Survivability and Ship Safety.

Commander Brandon Justin IKIMAU RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty in the fields of Navy Health and Amphibious Task Group operations.

Lieutenant Michael David LORING RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the Staff Officer Safety in Shore Force.

Lieutenant Sarah Rachael LUCINSKY RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the Intelligence Officer in HMAS Parramatta.

Petty Officer Douglas Kristan ROWAN (Royal Australian Navy)

For meritorious achievement in project management at Fleet Support Unit - South East.

Leading Seaman Tenielle Katherine WALTER (Royal Australian Navy)

For meritorious achievement as the Catering Supervisor and Victualler in HMAS Sirius during REGIONAL PRESENCE DEPLOYMENT 2020.

Sergeant Paul Andrew BURGAN (Australian Army)

For meritorious achievement as Sergeant Incident Management, Headquarters Forces Command.

Warrant Officer Class Two Ian Robert CLAPSON (Australian Army)

For meritorious achievement as a Range Control Officer and Technical Warrant Officer, Directorate of Operations and Training Area Management South Queensland.

Major James Rohan ELING (Australian Army)

For meritorious achievement as a Joint Task Group 629.2 Strategic Planner supporting Emergency Management Victoria State Control Centre during Operation COVID 19 ASSIST.

Warrant Officer Class Two Graham Douglas GRIESHABER (Australian Army)

For meritorious devotion to duty as the Operations Warrant Officer of the Royal Military College of Australia.

Lieutenant Colonel Daniel Peter HAUSER (Australian Army)

For meritorious achievement as the Assistant Defence Adviser Singapore and Brunei and Defence Adviser Brunei which significantly advances Australia's defence relationship with Brunei.

Warrant Officer Class Two Danny Trevor JACOBSEN (Australian Army)

For meritorious achievement in the performance of duty as the Company Sergeant Major, Charlie Company, 51st Battalion, Far North Queensland Regiment.

Warrant Officer Class Two Samuel Anthony JENKINS (Australian Army)

For meritorious achievement in the design and development of digital safety processes for Army's current and future land-based fires.

Warrant Officer Class Two Aaron Robert JOHNSTON (Australian Army)

For meritorious devotion to duty as the Senior Instructor and Subject Matter Expert Army Combative, Headquarters 7th Combat Brigade.

Captain Cameron Alexander LAING (Australian Army)

For meritorious devotion to duty as the Project Engineer for Fiji Projects at the 19th Chief Engineer Works.

Lieutenant Colonel David Laurence MARSHALL (Australian Army)

For meritorious devotion to duty in engineering and airworthiness management for the MRH90 helicopter at the Army Aviation Systems Program Office.

Colonel John Marton MOLNAR (Australian Army)

For meritorious achievement in the state emergency response to the Coronavirus pandemic in Victoria as the Senior Australian Defence Force Advisor to the State Control Centre.

Warrant Officer Class Two David Andrew OWEN (Australian Army)

For meritorious devotion to duty as the Artificer Sergeant Major of the 4th Regiment, Royal Australian Artillery.

Signaller P (Australian Army)

For meritorious devotion to duty as a Communications Technician in Theatre Communications Group Rotation Ten on Operation ACCORDION from March to September 2020.

Warrant Officer Class Two Joseph Howard PEDLER (Australian Army)

For meritorious achievement leading Indigenous Engagement within the Australian Army while serving at the 7th Battalion, the Royal Australian Regiment, in 2018 and 2019.

Lieutenant Colonel Samuel James WAITE (Australian Army)

For meritorious devotion to duty as Commander Australian Contingent Operation MAZURKA and Chief of Operations of the Multinational Force and Observers, from 21 January 2020 to 8 February 2021.

Squadron Leader Daniel James BAILEY (Royal Australian Air Force)

For meritorious devotion to duty in P-8A operational mission system management for the Royal Australian Air Force._x000D_

Wing Commander Callum Ross CARMICHAEL (Royal Australian Air Force)

For meritorious achievement in cyber operations in Headquarters Joint Operations Command for the Australian Defence Force.

Flight Sergeant Damian Andrew GARDINER (Royal Australian Air Force)

For meritorious achievement in F-35A Lightning II stealth fighter maintenance management at Number 3 Squadron for the Royal Australian Air Force.

Wing Commander Samuel Ian HARKISS CSC (Royal Australian Air Force)

For meritorious achievement in enhancing the Australian Defence Force's future maritime strike capability.

Wing Commander Lynette Jayne HORNE (Royal Australian Air Force)

For meritorious achievement in support of development and management of the Delamere Air Weapons Range.

Squadron Leader Kathleen Maree KENNEDY (Royal Australian Air Force)

For meritorious devotion to duty in development and implementation of the Royal Australian Air Force's professional development portal as the inaugural Content Manager.

Wing Commander M (Royal Australian Air Force)

For meritorious devotion to duty during introduction of F-35 Lightning II air combat training operations at Number 2 Operational Conversion Unit for the Royal Australian Air Force.

Squadron Leader Rebecca Lynette OLSEN (Royal Australian Air Force)

For meritorious achievement as the Staff Officer Grade Two Satellite Operations at the Defence Network Operations Centre, Chief Information Officer Group.

Sergeant Peter William OWENS (Royal Australian Air Force)

For meritorious achievement in radio frequency countermeasures development and electronic warfare specialist support for Australian Defence Force airborne platforms.

Wing Commander Howard ROBY (Royal Australian Air Force)

For meritorious devotion to duty in aeromedical evacuation for the Royal Australian Air Force.

Squadron Leader Breanna SHARP (Royal Australian Air Force)

For meritorious achievement in F-35A Lightening II Joint Strike Fighter logistics management and governance for the Royal Australian Air Force.

Sergeant Jason Wayne THOMAS (Royal Australian Air Force)

For meritorious devotion to duty in sustainment of Air Traffic Management systems at the Surveillance and Control Systems Program Office.

Australian Associated Press