Australia Day Meritorious Honours List

People who have worked as part of the COVID-19 response are among Australia Day Honours recipients.
People who have worked as part of the COVID-19 response are among Australia Day Honours recipients.

The Governor-General is pleased to announce the following appointments and awards:

PUBLIC SERVICE MEDAL (FEDERAL)

Mr James Victor BAXTER

ACT

For outstanding public service as Australia's chief negotiator for the Regional Comprehensive Economic Partnership Free Trade Agreement.

Ms Michelle Frances BAXTER

Narrabundah ACT 2604

For outstanding public service to the health and safety of Australian workplaces and the community, particularly during the COVID-19 pandemic.

Ms Shona Jane BLEWETT

Royalla NSW 2620

For outstanding public service to education and teacher training in Earth Sciences, and for leadership in education innovations.

Ms Caragh Maria CASSONI

Gordon ACT 2906

For outstanding public service through leadership in the Australian Government's response to COVID-19, particularly in residential aged care.

Ms Kylie Maree CRANE

ACT

For outstanding public service through contributions to the Disability Taskforce, and to the Early Childhood Education and Care Relief Package, during the COVID-19 pandemic.

Mr Paul Jason CREECH

Wanniassa ACT 2903

For outstanding public service to community health, particularly through ensuring access to telehealth services during the COVID-19 pandemic.

Ms Tracy CREECH

Wanniassa ACT 2903

For outstanding public service in establishing survivor-focussed support services for the National Redress Scheme and for guiding instrumental improvements.

Mrs Kim Ann CRIMMINS

Isaacs ACT 2607

For outstanding public service through support for victims of crime and Australians impacted by disaster.

Ms Justine Nicole CURNOW

Downer ACT 2602

For outstanding public service in leading the assistance package to sustain and revive the arts and entertainment sectors through the COVID-19 pandemic.

Ms Bronwyn Louise FIELD

Gordon ACT 2906

For outstanding public service managing national collaboration to ensure hospital capacity and industry viability, and a leading role in the return of Australians from overseas.

Mr Travis William HASLAM

Aranda ACT 2614

For outstanding public service managing the National Medical Stockpile particularly in ensuring sufficient PPE for Australian health care workers.

Dr Stephanie Elizabeth HODSON CSC

Nicholls ACT 2913

For outstanding public service through the provision of mental health counselling services to the veteran community.

Ms Vanessa Jane HOLBEN

ACT 2607

For outstanding public service through leadership of the National Coordination Mechanism as part of the Australian Government's response to the COVID-19 pandemic.

Ms Nicole JARVIS

QLD

For outstanding public service through contributions to the successful establishment and operation of the Victorian Aged Care Response Centre.

Ms Megan LEES

Murrumbateman NSW 2582

For outstanding public service leading Defence's national response to COVID-19 and the provision of policy and communications advice to the Australian Defence Force community.

Ms Alice Ruth LINACRE

Kambah ACT 2902

For outstanding public service in the provision and management of legal services and resources to support the Government's response to critical events, including the COVID-19 pandemic.

Mr David Anthony LUCHETTI

Nicholls ACT 2913

For outstanding public service to science and industry policy in Australia, particularly in the Square Kilometre Array project.

Ms Sonja MARSIC

Glebe NSW 2037

For outstanding public service to the Commonwealth through the provision of legal services, particularly in relation to anti-money laundering and counter-terrorism financing legislation.

Mr Ivan Roger NEVILLE

Canberra ACT 2600

For outstanding public service in improving labour market policies and responsiveness to labour market developments, particularly to address unemployment during the COVID-19 pandemic recovery.

Ms Kathryn Louise PATON

Holder ACT 2611

For outstanding public service through developing the policy and processes that enabled critical income support payments to Australians impacted by COVID-19 restrictions.

Mr John William SHEPHERD

Campbell ACT 2612

For outstanding public service through the development, design and implementation of the Single Touch Payroll program.

Mr Andrew Edward SNASHALL

NSW

For outstanding public service to the Defence Community, particularly in delivering improvements of military justice processes for Australian Defence Force Members.

Mr Christopher Hayden TEAL

ACT

For outstanding public service in developing and establishing globally recognised best practice guidelines to counter foreign interference in the Australian university sector.

Dr Stephanie Alice WILLIAMS

For outstanding public service in planning and implementing the Australian Government's vaccine response in the Indo-Pacific region.

PUBLIC SERVICE MEDAL (NEW SOUTH WALES)

Ms Stephanie BARKER

Allambie Heights NSW 2100

For outstanding public service to urban planning in New South Wales.

Ms Kathryn Teresa BOYD

NSW 2087

For outstanding public service in the provision of legal advice as General Counsel in New South Wales, particularly during the 2019-2020 bushfire season and COVID-19 pandemic.

Ms Gemma Anne BRODERICK

St Leonards NSW 2065

For outstanding public service to legal and regulatory services in public health in New South Wales.

Ms Carmel Mary DONNELLY

Lake Conjola NSW 2539

For outstanding public service to regulatory reforms in New South Wales.

Professor Dominic Edmund DWYER

Epping NSW 2121

For outstanding public service as an infectious disease expert and public health advisor in New South Wales.

Mr Mark Patrick GREENTREE

Bonnet Bay NSW 2226

For outstanding public service to improved digital learning and innovation to support education in New South Wales.

Ms Noelene Fay HYDE

NSW 2372

For outstanding public service to local government in New South Wales.

Mr Matthew John MCFARLANE

Wollongong NSW 2500

For outstanding public service to emergency management in New South Wales, particularly in response to the 2019-2020 bushfires.

Dr Judith PERL

Drummoyne NSW 2047

For outstanding public service to drink and drug driving research and road safety in New South Wales.

Mrs Sandra Lee ROTHWELL

Greystanes NSW 2145

For outstanding public service to Revenue New South Wales, particularly through the COVID-19 pandemic.

Ms Margaret Ann (Anne) SKEWES

Annangrove NSW 2156

For outstanding public service to the New South Wales Government and people of New South Wales.

Mr John James TANSEY

Camperdown NSW 2050

For outstanding public service to building regulation in New South Wales.

PUBLIC SERVICE MEDAL (VICTORIA)

Ms Margaret Joan ALLAN

Flora Hill VIC 3550

For outstanding public service to policy and program delivery in regional Victoria.

Mr Terence George BENNETT

Warranwood VIC 3134

For outstanding public service to education in Victoria.

Ms Rosa BILLI

VIC

For outstanding public service to community health in Victoria, particularly in the area of gambling harm.

Mr Colin James DOBSON

McKinnon VIC 3204

For outstanding public service to education in Victoria.

Dr John Desmond KOEHN

Ivanhoe VIC 3079

For outstanding public service to conservation and freshwater management in Victoria.

Mr Lee Alexander MIEZIS

Ballarat VIC 3350

For outstanding public service to policy, regulation and service delivery in Victoria, particularly in the area of environmental sustainability.

Ms Sarah Jane STEPHEN

St Kilda VIC 3182

For outstanding public service to strategic policy reform and delivery in Victoria, particularly in the areas of climate change and energy.

Ms Elizabeth Anne WILLIAMS

Moonee Ponds VIC 3039

For outstanding public service to electoral management in Victoria.

PUBLIC SERVICE MEDAL (QUEENSLAND)

Dr Gordon Paul GUYMER

QLD

For outstanding public service in the areas of scientific investigations, botanical research, policy reform relating to biodiversity conservation and natural resource management.

Ms Jasmina JOLDIC

Rochedale South QLD 4123

For outstanding public service through delivery of critical functions and health policies that have contributed to the successful COVID-19 response in Queensland.

Mr Paul Thomas MARTYN

Tarragindi QLD 4121

For outstanding public service in the areas of Queensland export, global investment opportunities and leading the Queensland Government COVID-19 Response and Recovery Taskforce.

Mrs Lyndell SELLARS

Cairns QLD 4870

For outstanding public service to education in Queensland, particularly in response to COVID-19.

Ms Julie STEEL

Springfield QLD 4300

For outstanding public service through court innovations for Queensland.

Mr Jeffrey Donald STEWART-HARRIS

Mackay QLD 4740

For outstanding public service to local and state government in Queensland.

PUBLIC SERVICE MEDAL (WESTERN AUSTRALIA )

Mr Anthony Michael KANNIS

Inglewood WA 6052

For outstanding public service to transport and infrastructure reform, particularly through METRONET.

Dr Mark William SWEETINGHAM

WA

For outstanding public service to scientific research and development of the grains industry in Western Australia.

Ms Anna Maria WYATT

Kalamunda WA 6075

For outstanding public service to improving education and health outcomes for Aboriginal people and the state of Western Australia.

PUBLIC SERVICE MEDAL (SOUTH AUSTRALIA)

Mr Mark Joseph CONNELLY

Marrabel SA 5431

For outstanding public service to achieving outcomes for the Anangu communities.

Mrs Sara Elizabeth FLEMING

Daw Park SA 5041

For outstanding public service to the development and provision of Paediatric Palliative Care Services.

Mr Kirk RICHARDSON

Ashbourne SA 5157

For outstanding public service in developing and implementing key projects for the City of Onkaparinga.

PUBLIC SERVICE MEDAL (AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY)

Ms Sara White BURNS

Curtin ACT 2605

For outstanding public service, in particular to improving cross border governance and the modernisation of cabinet processes.

Ms Mary Louise TOOHEY

Hackett ACT 2602

For outstanding public service to law reform in the Australian Capital Territory and supporting the response to the COVID-19 pandemic.

PUBLIC SERVICE MEDAL (NORTHERN TERRITORY)

Ms Kathleen ROBINSON

Humpty Doo NT 0836

For outstanding public service to the Northern Territory Public Sector.

Dr Ian Richard SCRIMGEOUR

Larrakeyah NT 0820

For outstanding public service to geoscience in the Northern Territory.

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (FEDERAL)

Detective Sergeant Louise Margaret DENLEY

Detective Superintendent David Roland NELSON

Detective Superintendent Anita Maree VAN HILST

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (NEW SOUTH WALES)

Detective Inspector Patrick Joseph CRASS

Detective Superintendent Robert Anthony CRITCHLOW

Inspector Tina Frances DAVIES

Detective Senior Sergeant Stephen John DAY

Detective Superintendent Jayne DOHERTY

Detective Superintendent Paul Jonathon GLINN

Superintendent Andrew James HOLLAND

Inspector Terry John HOLT

Sergeant Lawrence George LUCAS

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (VICTORIA)

Detective Inspector Anthony Carluke CECCHIN

Commander Michael Joseph FREWEN

Superintendent Simon David HUMPHREY

Inspector Mark Anthony KEEN

Superintendent Kelly Anne LAWSON

Senior Sergeant Bradley John MASON

Superintendent Sharon Aileen MCKINNON

Leading Senior Constable David Anthony ROOK

Inspector Caroline Peta WEST

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (QUEENSLAND)

Assistant Commissioner Brian Desmond CONNORS

Inspector Michael William DOWIE

Assistant Commissioner Katherine Louise INNES

Senior Sergeant Peter Calvin MCFARLANE

QLD

Senior Sergeant Craig James SHEPHERD

Senior Sergeant Heather Anne WALLACE

Senior Sergeant James Charles WHITEHEAD

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (WESTERN AUSTRALIA)

Inspector Jeffrey Victor ANDRIJASEVICH

Sergeant Rulan Kate CARR

Commander Darren Francis SEIVWRIGHT

Inspector Dean TROVARELLO

Detective Superintendent Rodney James WILDE

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (SOUTH AUSTRALIA)

Chief Superintendent John DE CANDIA

Detective Chief Inspector Denise Kaye GRAY

Senior Sergeant First Class Craig Gregory WOLFE

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (TASMANIA)

Detective Sergeant Shane Anthony SINNITT

Commander Debbie Jane WILLIAMS

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (NORTHERN TERRITORY)

Sergeant Ian DAVIE

Commander Matthew Wayne HOLLAMBY

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (NEW SOUTH WALES)

Mr David Ian BOSWORTH

Dubbo NSW 2830

Mr Donald Stuart FARLEIGH

Morisset NSW 2264

Ms Jane Louise HOLLIER

Oakville NSW 2765

Mr Peter Craig JACOBS

Berrilee NSW 2159

Ms Tara Jane LAL

Cronulla NSW 2230

Mrs Jennifer Joy LAWTHER

Callala Beach NSW 2540

Mr Brian Edwin MCKENZIE

Spring Ridge NSW 2343

Mr Jonathon Stuart MCKENZIE

NSW

Mr Christopher Ronald NOLAN

Oak Flats NSW 2529

Mr David James O'DONNELL

Wingham NSW 2429

Mr Christopher Helmut PETRIKAS

NSW

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (VICTORIA)

Mr Ernest John CLARKE

Hilldene VIC 3661

Mr Graeme William HIGGS

Drouin VIC 3818

Ms Gillian Teresa METZ

Riddells Creek VIC 3431

Mr Brad QUINN

Somerville VIC 3912

Mr Wayne Andrew RIGG

Sulky VIC 3352

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (QUEENSLAND)

Mr William Robert BRAND

Brooweena QLD 4620

Assistant Commissioner David Vincent HERMANN

Toowoomba City QLD 4350

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (SOUTH AUSTRALIA)

Mr Malcolm Alan AMOS

Blackwood SA 5051

Mr Timothy COOPER

Jamestown SA 5491

Ms Fiona Le Nore DUNSTAN

SA

Mr Andrew James HIGGINS

Whyalla SA 5600

Mr Guy Stephen UREN

Moana SA 5169

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (TASMANIA)

Mr Matthew James BUCK

Launceston TAS 7250

Mr Graeme Cedric JONES

Burnie TAS 7321

Mr Ian Charles SAUER OAM

Pipers Brook TAS 7254

AUSTRALIANFIRE SERVICE MEDAL (AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY)

Mr Brendan Lyal CROSS

Mossy Point NSW 2537

AMBULANCE SERVICE MEDAL (NEW SOUTH WALES)

Mr Gary William HENDRY

Wilberforce NSW 2756

Ms Kirsten Michelle LINKLATER

Baulkham Hills NSW 2153

Mr Wayne John MCKENNA

NSW

Mr Brett Kristian STANDALOFT

Oyster Bay NSW 2225

AMBULANCE SERVICE MEDAL (VICTORIA)

Ms Josephine Mary BROOKES

VIC

Mr Ian James DUNELL

Pheasant Creek VIC 3757

Mr Bernard Dominic GOSS

Briagolong VIC 3860

Mr Gavan John KEANE

Lang Lang VIC 3984

Dr Ziad NEHME

Rosanna VIC 3084

Ms Frances Lorraine SCOTT

Woods Point VIC 3723

Ms Glenice Ann WINTER

Murrumbeena VIC 3163

AMBULANCE SERVICE MEDAL (QUEENSLAND)

Ms Rita Joy KELLY

Kuranda QLD 4881

Mr Crad Richard SMITH

Scarborough QLD 4020

AMBULANCE SERVICE MEDAL (WESTERN AUSTRALIA)

Mr Sarel DE KOKER

Karratha WA 6714

Mr Clifford Leonard FISHLOCK

Brookton WA 6306

Ms Jacqueline Louise MACKAY

Broome WA 6725

AMBULANCE SERVICE MEDAL (SOUTH AUSTRALIA)

Mrs Nichole BASTIAN

Osborne SA 5017

Mr Lawrence Sylvester TOMNEY

Streaky Bay SA 5680

AMBULANCE SERVICE MEDAL (TASMANIA)

Ms Samantha Louise ALLENDER

Sandy Bay TAS 7005

Mrs Vicki Anne KNOWLES

Strahan TAS 7468

Dr Peter Frederick MULHOLLAND

Windermere TAS 7250

AMBULANCE SERVICE MEDAL (NOERTHERN TERRITORY)

Dr Felix Ho Lam HO

Darwin NT 0800

EMERGENCY SERVICES MEDAL (NEW SOUTH WALES)

Mr Stewart Andrew BAILEY

North Bondi NSW 2026

Mr William James BLAKEMAN

Greigs Flat NSW 2549

Mr John James KEOUGH

Ballina NSW 2478

Mr Richard Arthur LISSENDEN

Maroubra NSW 2035

Mrs Sonya Maree MARKS

Casino NSW 2470

Mr Garry MEREDITH

Ballina NSW 2478

Mr Anthony Brian RETTKE

Tathra NSW 2550

Mr Wayne Gregory RIZZI

Wallsend NSW 2287

Mr Mark Wayne SPENCER

Binalong NSW 2584

EMERGENCY SERVICES MEDAL (VICTORIA)

Ms Raelene BILLINGSLEY

Morwell VIC 3840

Mr Ronald John FITCH

Chelsea VIC 3196

Mr Russell Lyle LEMKE

Port Fairy VIC 3284

Mr Paul James LUNNY

Bellbrae VIC 3228

Mr Keith George O'BRIEN

Benalla VIC 3672

Mr Anthony John WHITE

Sunbury VIC 3429

Mr Howard WILLOUGHBY

Port Fairy VIC 3284

EMERGENCY SERVICES MEDAL (QUEENSLAND)

Mr Jason Tony DANIELS

QLD

Mr Keith Peter WILLIAMS

Kedron QLD 4031

EMERGENCY SERVICES MEDAL (TASMANIA)

Ms Rose-Anne Maree EMMERTON

Ulverstone TAS 7315

Mr Graydon Carl O'HALLORAN

Trevallyn TAS 7250

Mr Adrian Robert WEBSTER

South Hobart TAS 7004

EMERGENCY SERVICES MEDAL (NORTHERN TERRITORY)

Mr Seth Colby DUGDELL

NT

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (NEW SOUTH WALES)

Mr Derek Thomas BRINDLE

Mr Evan Douglas DOUGALL

Mr John Martin HARRISON

Ms Cathy PETROVSKI

Ms Sara WILCHER

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (VICTORIA)

Assistant Commissioner Jennifer Ann HOSKING

Acting Commissioner Megan Kathryn MCCLELLAND

Ms Larissa Jane STRONG

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (QUEENSLAND)

Ms Cassandra COWIE

Mr Bernard KRUHSE

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (WESTERN AUSTRALIA)

Mr James HOSIE

Mrs Christine Anne LAIRD

Mr Timothy Louis SANDERS

Mr James Anatoli SCHILO

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (SOUTH AUSTRALIA)

Mr Jamie Edward GOLDSMITH

Mr Troy PROCTOR

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (TASMANIA)

Mrs Rebecca Jane DEVINE

AUSTRALIAN INTELLIGENCE MEDAL (FEDERAL)

Ms Catherine H

Mr Mike HUGHES

Mr Joseph K

Mr Shigeru KITAMURA

Mr John M

Dr John Alan MOSS

Ms Michelle P

Dr Catherine WILLIS

Australian Associated Press